MBDA Southeast Region (SEMBDA)

  1. Calendar
  2. Documents
  3. Board of Directors
  4. Schools

SE Region Calendar of Events:

This year’s SEMBDA Festival information:

6-8th grade and 9-10th grade Region Honor Bands  

Date: January 11, 2020

Location: Mayo High School, Rochester

Directors: 9-10th grade: Jay Eichhorst

               6-8th grade: James Patrick Miller

Mid-level Jazz Festival (6-8th grade and 9-10th grade) - South Central and South East Regions

Date: March 7, 2020

Location (for both regions): Lakeville South High School

Directors: 9-10th grade: John Greene (ret’d Jazz & Bands Dir, District 196)

6-8th grade: Nolan Hauta (DMA Dir. of Jazz Studies, Dubuque Univ., IA)

Beginning and Second Year Region Festival

Date: May 9, 2020

Location: Red Wing High School

Directors: TBD

SE Region Board of Directors: contact information 

We have a full board of directors, but are always looking for people to help out, get involved, and fill positions as they become vacated.  If you are interested, please reach out to me at e.harwood@komets.k12.mn.us.  Thank you to all the board members for their generosity in volunteerism.  And thank you to all our MBDA members for being a part of this great organization, and providing these enrichment experiences for our student musicians!

President: Liz Harwood, Kasson-Mantorville Middle School Bands

e.harwood@komets.k12.mn.us

Vice-president: Tony Boldt, Kasson-Mantorville High School Bands

a.boldt@komets.k12.mn.us 

Treasurer: Kimberly Lundak, Goodhue Bands

klundak@goodhue.k12.mn.us 

Membership: Willy Leafblad, Spring Grove Bands

willy.leafblad@springgrove.k12.mn.us 

6-8/9-10 Honor Band Coordinators

Kevin Huseth, Lewiston-Altura Bands 

khuseth@lewalt.k12.mn.us

Troy Kowalski, Friedell Middle School Band, Rochester

trkowalski@rochester.k12.mn.us 

First Year/Second Year Band Coordinators

Tony Boldt, Kasson-Mantorville High School High School Bands 

a.boldt@komets.k12.mn.us

Emily Chandler, SEAS Bands

echandler@seas-school.org 

6-8/9-10 Honor Jazz Band Coordinator

Paul Holland, Lake City High School pholland@lake-city.k12.mn.us


Schools

For logistical purposes, this roster contains high school, college, and university institutions. The regional assignment for elementary and middle schools is currently identified by the name of the HIGH SCHOOL that serves your student population.

Colleges/Universities

Dakota County Technical College (Rosemount)
Riverland Community College (Austin/Albert Lea)
College of St. Catherine (St. Paul)
Concordia University (St. Paul)
Hamline University (St. Paul)
Inver Hills Community College
Macalaster College (St. Paul)
Minnesota State College Southeast (Red Wing/Winona)
Northwestern College (Roseville)
Rochester Community and Technical College

St. Mary's University of Minnesota
St. Olaf College (Northfield)
St. Thomas University (St. Paul)
University of Minnesota - Rochester
Winona State University

 
 
 
 

Schools

Albert Lea
Austin
Austin Pacelli
Bethlehem Academy, Faribault
Blooming Prairie
Byron
Caledonia
Cannon Falls
Chatfield
Christs Household of Faith, St. Paul
City Academy, St. Paul
Community of Peace Academy, St. Paul
Covenant Academy, Faribault
Cretin-Derham Hall, St. Paul
Dover-Eyota
Eagan
El Shaddai School, Owatonna
 Faith Christian, Rochester
Faribault
Farmington
Fillmore Central, Harmony
Goodhue
Grand Meadow
Hastings
Hayfield
Henry Sibley, Mendota Heights
Higher Ground Academy, St. Paul
Houston
Kasson-Mantorville
Kenyon-Wanamingo
Kingsland, Spring Valley
La Crescent
Lake City
Lakeville North
Lakeville South
Lanesboro
LeRoy-Ostrander
Lewiston-Altura
Lyle
Mabel-Canton
Math and Science Academy, Woodbury
Medford
Minnesota Academy for the Blind, Faribault
Minnesota Academy for the Deaf, Faribault
Minnesota Business Academy, St. Paul
Minnesota Transitions
Mounds Park Academy, St. Paul

New Life Academy of Woodbury
Northfield
Owatonna
Park, Cottage Grove
Pine Island
Plainview-Elgin-Millville
Randolph
Red Wing
Rochester Century
Rochester John Marshall
Rochester Lourdes
Rochester Mayo
Rochester Off-Campus Charter
Rosemount
Roseville Area
Rushford-Peterson
Schaeffer Academy
Shattuck-St. Marys, Faribault
Simley, Inver Grove Heights
Skills for Tomorrow Schools, St. Paul
South St. Paul
Southland, Adams
Spring Grove
St. Agnes, St. Paul
St. Bernards School, St. Paul
St. Charles
St. Croix Lutheran, West St. Paul
St. Elizabeth Ann Seton, Hastings
St. Paul Academy and Summit School
St. Paul Arlington
St. Paul Central
St. Paul Como Park
St. Paul Harding
St. Paul Highland Park
St. Paul Humboldt
St. Paul Johnson
St. Paul Open School
St. Thomas Academy, Mendota Heights
Stewartville
Studio Academy, Rochester
Triton, Dodge Center
Village School of Northfield
Visitation, Mendota Heights
Wabasha-Kellogg
Winona
Winona Cotter
Woodbury
Zumbrota-Mazeppa